A gyermekeknél talán csak a kismamák bárányhimlő elleni védelme a fontosabb.
A gyerekek jellemzően az óvodáskor végéig átesnek a betegségen, s olyankor keserves napokat élnek át.
A bárányhimlő tünetei és veszélyei kismamáknál
A bárányhimlő tünetei a láz, az étvágytalanság, a gyengeség, s persze a viszkető pöttyök, amelyek hólyagokká alakulnak át. A bárányhimlő kezelése nem egyszerű, igazából csak a lázat lehet csillapítani, megszüntetni a kellemetlen tüneteket nem. Tisztán kell tartani a ruházatot, és rövidre vágni a körmöket, hogy ne kaparják el a pöttyöket a gyerekek. A bárányhimlő lappangási ideje 14 nap, s már a kiütések jelentkezése előtt megmutatkozhat a bárányhimlő többi, előbb felsorolt jele. A leghatásosabb bárányhimlő elleni védekezés az oltás. Különösen abban a családban bír nagy jelentőséggel, amelyben a várandós édesanya nem védett a betegség ellen, a gyerek vagy a nagyobbik gyermek pedig már valamilyen közösségbe jár, jellemzően óvodás. Nem szabad eltúlozni a bárányhimlő szövődményeit, de tény: a terhesség alatt, különösen a várandósság első felében elkapott bárányhimlő súlyos magzati károsodást okozhat, ráadásul az édesanyára nézve is veszélyes.
Beadható-e kismamáknak a bárányhimlő elleni oltás?
Éppen ezért vagy a terhesség előtt legalább egy hónappal vagy a szoptatás ideje alatt érdemes kérni az oltást. A felnőttkori bárányhimlő egyébként súlyosabb lefolyású, mint a gyermekkorban elkapott. Éppen ezért, akár a gyereknek, akár a még fogékony felnőttnek érdemes beadni a bárányhimlő elleni védőoltást: két adagban hatásos védelmet nyújt a vírus ellen.
Bővebb információ: http://www.baranyhimlo.hu
OEK Módszertani Levele a 2016. évi Védőoltásokról, Epinfo 23. évf. 1. kszám. 2016 február 15.
https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/456562/Green_Book_Chapter_34_v3_0.pdf utolsó felkeresés: 2016. 04. 30.
Centers for Disease Control and Prevention. Epidemiology and Prevention of Vaccine-Preventable Diseases. Hamborsky J, Kroger A, Wolfe S, eds. 13th ed. Washington D.C. Public Health Foundation, 2015.
European Centre for Disease Prevention and Control. Varicella vaccination in the European Union. Stockholm: ECDC; 2015.
Ez a cikk a GlaxoSmithKline Kft. közreműködésével jött létre.
HU/VAR/0011/16a
Az anyag lezárásának dátuma: 2016.05.12.
OGYÉI engedély száma: OGYÉI/30835-4/2016