KATA adminisztráció

By | január 4, 2014

Milyen nyilvántartásra van szükség?

Aki nem haladja meg a 6 millió forintos árbevételt, annak csak bevételi nyilvántartást kell vezetni. Ha nincs munkavállalója, akkor nincs havi TB jelentése sem. Ha nem tartozik áfa körbe (vagy kijelentkezik az áfa körből) annak áfa elszámolása sincs, és ha mindezeknek megfelel, akkor év végén is csak egy papírt, egy „Nyilatkozatot” kell beadnia, következő év február 25-ig. (az a bevallás neve, hogy nyilatkozat.)

 

Mi lesz, ha beteg lesz vagy jövedelemigazolásra lesz szüksége?

Az ellátások alapja ezzel az 50 ezer forinttal 81 300 Ft.

A jövedelemigazolásra az utolsó nyilatkozatában bevallott, azaz az utolsó kisadózói bevallásban bevallott bevételének a 60%-át tüntetik fel.

 

„Fúú de jó, akkor majd így számlázok a cégembe!”

Ezt a gondolatot megelőzvén, egy jelentési kötelezettséget is von magával a kisadózói lét. Ha ugyanazon cégnek az évben, 1 millió forintot meghaladó összegű számlát állít ki (összesen), akkor ezt mindkét félnek jelenteni kell! A kisadózónak kell bizonyítani, hogy a tevékenysége nem munkaviszonyt leplez.

 

Hogyan lehet bizonyítani, hogy nem munkaviszonyt leplez a kisadózó?

Munkaviszony leplezés alatt arra gondolnak, hogy a dolgozót nem alkalmazottként bejelentve foglalkoztatják, hanem például kiváltja az egyéni vállalkozói igazolványt, és számláz a cégnek – azaz kényszervállalkozó.

Ennek kivédése úgy működik, hogy állításokat soroltak fel 6 pontban, amelyből ha kettőt igazolni tud a kisadózó, ezzel bizonyítást nyer, hogy nem munkaviszony leplezésről van szó. Lássuk a pontokat:

1. a kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette;

2. a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát máshonnan származott;

3. az adatszolgáltatásra köteles cég alkalmazottja nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan;

4. a tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll;

5. a tevékenység végzéséhez szükséges eszközöket és anyagokat nem a számlát befogadó cég bocsátotta a kisadózó rendelkezésére;

6. a tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg.

 

Szerintünk meg lehet védeni!

 

A kisadózó számláját befogadhatják a cégek?

Jó kérdés! Végül is engedélyezték a számla befogadását a társaságoknak. Rájöttek, hogy amúgy senki nem választaná ezt a lehetőséget.

Rate this post